OndraS - Personal space

Oblasti

 > Geocaching
 > Zakynthos
 > Novalja
 > O čem to tady je?
Články
 

Sbohem Panasonic Lumix DMC-LX2

Konečně jsem se odhodlal prodat svůj první pořádný fotoaparát - Panasonic Lumix DMC-LX2 (dále jen lx2).

Když jsem lx2 na vánoce 2006 kupoval, už jsem ho díky Martinovi důkladně znal a rozhodně jsem nešel do neznáma.

Hned na první "šáhnutí" mne zaujal tím, co jsem doposud znal jen ze zrcadlovek Nikon, a to promyšlenou ergonomií a smysl pro detail práce fotografa. Druhým, až časem objeveným trumfem lx2, byl nativní 16:9 formát. Miluji širokoúhlé pohledy a rozhledy a spolu s novým formátem a pomocí 28mm objektivu jsem konečně na ně jakž takž dosáhl.

Objektiv je srdce foťáku a drobný bílý zdobící název LEICA určitě v tomto případě není jen marketingový nástroj. Objektiv je nadprůměrný i co do velikosti a tak se nezasouvá do těla fotoaparátu a čočka je chráněna samostatnou krytkou. Nepodařilo se mi ji sice ztratit, ale hledal jsem ji mockrát. Přitom stačilo málo - tenká šňůrečka mezi krytkou a foťákem.

Co ale šňůrka nezachrání, je šum v nastaveném ISO větším jak 200. Naštěstí pružnost čipu je veliká a software foťáku nevymýšlející si, takže v případě kdy byla nutnost vysokého ISO nezbytná, jsem využil  i zápisu do RAW formátu. Velikost RAW souboru je sice obrovská (20MB), ale co by člověk pro dobrou fotku neudělal. 

Další neocenitelnou věcí, která mne u lx2 dostala, je možnost nastavit cokoliv, na cosi si jeho uživatel vzpomene. Od vypnutí automatického ISO, přes konkrétní clonu, velmi dlouhý čas, typ stabilizace objektivu až po formát fotky a parametry blesku.

Nechyběl mi průhledový hledáček, veliký displej naprosto dostačoval i za super světelných podmínek. Snad kdyby při mém neustálém cvakání byla výdrž baterky delší. Kartu jsem používal 2 GB Ultra II miniSD  od SanDisku s adaptérem. Po focení jsem raději využíval služeb čtečky, než abych měl na stole další kabel. Je to rychlejší, hlavně když jsem lx2 využil jako video kameru.

Občas se udává, že to není foťák pro "normální" lidi. Nesmysl, automatika funguje skvěle včetně vyvážení bílé. Má drahá žena s ním nafotila také spoustu fotek a režim P ji naprosto vyhovoval včetně výsledků.

Měl-li by někdo vážný zájem o tento foťák, pak ať se na mne obrátí např. přes ondras (zavináč) ondras (tečka) net, rád mu zodpovím jakýkoliv dotaz k lx2. Prodávám ho včetně všeho co jsem k němu dostal, i originální krabici. Fotoaparát je nepoškozený a ve vynikajícím stavu, dychtivý dělat pořádné fotky. Důvodem prodeje je příchod nástupce LX3. Po 2 měsících focení s ním jsem rád, že fotky jsou srovnatelné  s předchůdcem ;)

Vyvolávací cena je 5055 Kč nebo 200 € 
LX2 už je v dobrých rukou, děkuji za Váš zájem o ni.

Recenze a popis

česky
http://www.fotoaparat.cz/article/10361/1
http://www.fotografovani.cz/art/forec_amater/Panasonic-Lumix-DMC-LX2-rec.html
http://digiarena.zive.cz/default.aspx?article=3795
http://www.azfoto.cz/_web/panasonic/panasonic_lumix_dmc-lx2.php

english
http://www.dpreview.com/reviews/panasoniclx2/
http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_lx2-review/
http://www.imaging-resource.com/PRODS/LX2/LX2A.HTM

Mé fotografie s lx2

http://www.ondras.net/PhotoGallery/Default.aspx?phContent=~/PhotoGallery/ViewAlbum.ascx&src=/Photos/Public/60-Novalja2007
http://www.ondras.net/zante/Default.aspx?phContent=~/Zante/ViewGallery.ascx&src=/Photos/Zante

A od jiných

http://www.flickr.com/photos/deltabelun/tags/dmclx2/
http://www.flickr.com/photos/pixelgraphix/tags/lumixlx2/
http://www.flickr.com/photos/tags/lx2/
http://photoz.geniuz.cz/

 


14.března 2009 - Články

© 2006-2008 Ondřej Šanda | design by nikdo.org | developed by web engine from aion