OndraS - Personal space

Oblasti

 > Geocaching
 > Zakynthos
 > Novalja
 > O čem to tady je?
ČlánkyZakynthos 2008
 

Den devaty na Zante - kolem ostrova

Rano jsem si dal na sedmou budicek, meli privezt auto mezi osmou a desatou auto a nechtel jsem aby mne tahali z postele. Nabil jsem vsechny potrebne pristroje a dobre jsem udelal, pred osmou otocim kohoutek a nic. V recepci mi sdelili, ze nejede elektrika rovna se nefunguje nic.

Blue CavesPani z pujcovny dorazila kolem pul desate. Meli jsme predobjednaneho neco maleho petidveroveho, ale pani dorazila s Peugeot 308. K sedacce pro V rekla, ze nepotrebuje, v Recku jsou sedacky jen do sesti let povinne. Divne, podle veku bezpecnost. To jsem nejak zkousl i to, ze mi po konverzaci odpustila 2€ za sedacku pro mladsi. Akceptovala i objednavku na radove jine auto (cenu). Pak mi predala klicky, minimapu, obesla auto, zduraznila vraceni klicu do 8 hod nasledujiciho dne a zmizela.

B dokoncila baleni, nalozili jsme se a v deset vyjeli. Auto bylo velmi precitlivele, zvlaste brzdy a chvilicku mi trvalo (k La Curva) nez zacalo poslouchat (teda ja).

Vsechny cesty na ostrove vypadaji stejne, jen hlavni silnice jsou krapet sirsi. Silnice jsou ale pekne, misty byl i novy koberec, nase vymlacene okresky to nejsou. Znaceni moc neni a co je, tak ze tri ctvrtin je v rectine. Pred dovolenou jsem se snazil nejak v tomto smeru dovybavit, ale nic moc. Spis jsem myslel na geocaching nez na navigaci jako takovou. Nasel jsem si co nejpodrobnejsi mapu ostrova a podle google ji zkalibroval pro skvely soft OziExplorer CE. Podarilo se. Celkem kvalitni kalibraci jsem si overil uz u prvni cache a ted pri cestovani autem se jen potvrdila. Bez GPS by to bylo obecne mnohem horsi (zejmena casove), tak jsme se velmi rychle a co nejprimeji presunuli na sever ostrova.

Jeden z mlynu nad Modrymi jeskynemi, mys SkinariPred pul dvanactou jsme uz parkovali v pristavu Agios Nikolaos. To jsme stihli i jednu velehorskou vyhlidku na vychodni pobrezi. Chteli jsme stihnout jeste svetlo v Blue Cave a to znamenalo byt dopoledne na miste. Po prevleceni do plavek jsme sli hledat nejakou malou sikovnou lod se kterou by jsme se dostali I do jeskyni. Z taverny na nas zacala volat tamni restauraterka. Hned nam svou vynikajici anglictinou nabidla vse co potrebujeme, za prijatelnou cenu 15€ pro vsechny. Slibila, ze do desiti minut odjedeme. Uz jsme byli nervozni, dve vetsi lode vypluly a my furt na brehu. Nakonec prece jen dorazil s predchozimi turisty i nas kapitan. Vbehl do taverny pro vodu a uz podaval ruku na pomoc pri nasedani na mensi clun. Spolu s nami jelo dalsich pet Cechu, uplne nahodou ze stejneho hotelu, se stejnym cilem.

Kapitan se predstavil jako Dimitrij a uz se jelo a kvalitne rychle. Postupne nam ukazal vsechny nej veci na pobrezi od pristavu az po majak Skinari. Nejen ukazal ale i projel (doslova) vsechny jeskyne do kterych jsme se vlezli. Doporucuji zazit, tezko se to popisuje, modra more a slunce uvnitr jeskyni vytvareji neskutecne divadlo. Dimitrij byl navic trpelivy a druzny pruvodce, ktery tento vylet pomohl povysit na jedinecny zazitek. Ja si navic odnesl male tetovani od meduzy. Potfora nebyla v cerne jeskyni s modrou fosforeskujici vodou videt. Ja myslel ve vode na neco jineho, ale kdyz mne uvidela zena po vyjeti z jeskyne a paleni neustavalo, zacal jsem se taky k cemu ze jsem to prisel. Dimitrij ale pochopil hned, pronesl neco jako medjusa, vytahl fenistil, vysvetlil, ze za hodinu to bude ok a pokracovali jsme v plavbe. Jeste jednou jsme zastavili na koupani, krasa. Cestou zpet ty hezci z nas nechal i ridit lod. Na brehu se s nami vyfotil. Pak jsme se neradi rozloucili, a pokracovali v ceste na sever.

Majak SkinariNa dohled od majaku Skinari jsme zaparkovali ale napred jsme sli navstivit vetrny mlyn. Mlyn je zrekonstruovany, lopatkama lopati, ale jeho rekonstrukce poslouzi predevsim movitejsim zajemcum o ubytovani. Je tu jeste jeden mensi mlyn, taverna, obchudek, nadherna vyhlidka a strmy pristup k jedinecnym plazim mezi jeskynemi. Samotny majak Skinari neni pro paradu a tak pristup k nemu brani cedule a brana. Pod majakem na nejnejsevernejsim vybezku je tavernicka a minipristav odkud jezdi lode k jeskynim a k vraku.

Po pokochani se krasnymi vyhledy jsme pokracovali horskou silnici do Volimes. Po chvili jsme sjeli serpentinama k vyhlidce nad Ship-wreck Navajo, urcite nejfotografovanejsi a nejznamejsi obrazek ostrova Zakynthos. Skutecnost je jeste pohadkovejsi a spis nez vrak lodi, ktera v minulem stoleti ztroskotala pri pasovani kuriva, jsou prechody z obrovske bile masy skaly do neskutecne modre vody. Opet, priroda se tady vyradila, to chce proste videt, je to nepopsatelne. My jsme meli stesti na naprosto liduprazdnou plaz u vraku neb se, jedna pani a Dimitrij povidal, stala mensi ekologicka katastrofa a doslo k uniku nafty do more z jedne vetsich vyletnich lodi. Vyhlidka nad vrakem je pekna v tom, ze jste jaksi ve vzduchu nad strmym brehem, ale je fajn nebyt liny a popojit par desitek metru a otevrou se Vam zase krapet jine pohledy.

Vrak na plazi NavajoOd Navajo jsme zamirili do pristavu Porto Vromi. Celkem skryty a hluboky zaliv na strmem zapadnim pobrezi. Prave hloubky pristavu vyuzivali v dobe valky nemecke ponorky. Dnes je to kouzelne misto s malo miniplazemi, a minitavernami, pristavem lodi nejen smer Navajo a take strmych zelenych svahu ke kteremu vedou dve cesty, ktere konci sice v Porto Vromi, ale nikde se nespoji a kazda z nich ma svuj konec na sve plazi. Serpentinama k pristavu jsme jeste zastavili na vyhlidce, odkud jsou snad jeste dramatictejsi scenerie nez na Navajo. Voda se tu doslova vari a promenuje do modre neskutecnych odstinu. Porto Vromi bylo liduprazdne, a my jsme si tu odpocinuli od cesty po ostrove. Deti chteli nejake jidlo, rozumej hranolky nebo zmrzlinu, dostali to prvni, ale o kecup si sympaticke Rekyni museli rict sami. Po pseudojidle jsme se presunuli na miniplaz s drobnymi kaminky. Stin jsme mohli najit v pobrezni polojeskyni, kde jeden z rybaru pripravoval peclive vlasce a hacky na lov vetsich ryb. More tu nemelo teplotu kafe, naopak bylo velmi osvezujici. Odjizdeli jsme odtud neradi, stacili jsme jeste zamavat pani z taverny, ktera odpocivala primo na jeji strese.

Pristav Porto Vromi nejen pro ponorkyVratili jsme se do Achi a pokracovali zelenym vnitrozemim na jih. Zastavili jsme jeste uprostred vesnice Exo Chora a prohledli si pry nejstarsi olivovnik na ostrove, stary pres 2000 let. Pak se hory rozevrely a pred nami se otevrel pohled na cele pobrezi od hlavniho mesta Zakynthu pres laganasky zaliv az po Keri. Vyzvedli jsme tu geopoklad, potkali jedno krasne sarance a pak uz sjizdeli z hor k mori.

Unaveni, ale plni zazitku a s prazdnymi lahvemi od vsech vod a bez energie v bateriich jsme prijeli primo na veceri. Nakyp vyborny (syr sunka kvetak brambory vajicko), vareny kvetak a brokolice po studenu, hovezi, bramborova kase, neco jako leco bez vajicka s ostrymi klobasami, ovocny salat jako moucnik.

Deti pak meli abstak a hned odchytli L a radili kolem bazenu. Ja vyuzil pronajmu auta, zajel jsem si jeste k Herodotove studni do Keri. Byla tam i benzinka, tak jsem doplnil povinnou hladinu paliva. Vratil jsem se k jedenacte, na pokoji uz vsichni spali.

Odkazy, linky, dalsi:


9.července 2008 - Zakynthos 2008

© 2006-2008 Ondřej Šanda | design by nikdo.org | developed by web engine from aion